Aktualita
Jelikož letní období je provázeno intenzivním svlékáním raků během jejich růstu, na dně Morávky lze v současnosti nalézt prázdné krunýře a jejich zbytky. Tyto zbytky jsou někdy považovány za raky uhynulé a vzbuzují oprávněné obavy. Je však potěšující, že rakům se v letním období daří dobře, rostou a mají potřebu měnit své schránky.
„ Například u soutoku Morávky a Mohelnice v bezprostřední blízkosti levé břehové linie jsou desítky živých raků. Jejich populace má v zájmovém úseku přirozenou věkovou strukturu (juvenilové a různověcí adultní jedinci) a vysokou početnost. S vysokou populační hustotou však nutně souvisí i velké množství svleček (prázdných krunýřů raků po jejich svlékání),“ konstatoval doc. RNDr. Bohumír Lojkásek,CSc. z Ostravské univerzity v Ostravě, Přírodovědecké fakulty, Katedry biologie a ekologie a dodal: „V tomto letním období dochází ke svlékání raků ve více vlnách a zvýšena teplota vody za aktuální situace rychlejšímu růstu raků a následné nutnosti svlékání napomáhá.“
Státní podnik Povodí Odry má vlastní podklady o výskytu zvláště chráněných druhů ve vodních tocích a údaje o stěžejních tocích jsou veřejně přístupné (http://intranet.ov.pod.cz/Knihaweb_2/Roletka/roletka.html). Zároveň využívá nálezové databáze Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) https://portal.nature.cz/publik_syst/ctihtmlpage.php?what=3&nabidka=hlavni.
„Na základě požadavků ukládaných orgány ochrany přírody je pravidelně zajišťován tzv. ekologický dozor, a to převážně externími osobami, které na průběh stavby a zhotovitele odborně dohlíží. Stavební práce, které mohou mít vliv na chráněné druhy, probíhají v časově omezeném období a za konkrétních ochranných podmínek, které snižují riziko negativních vlivů na faunu a flóru našich toků,“ doplnila Lenka Filipová, ekolog státního podniku Povodí Odry.