Možnosti přípravy na extrémní bouřkové srážky jsou značně omezené

Aktualita

15.07.2024
Možnosti přípravy na extrémní bouřkové srážky jsou značně omezené

Srážky bouřkového charakteru jsou velice obtížně předvídatelné, prakticky se jedná o nahodilý výskyt. Možnosti přípravy na tyto extrémní hydrologické jevy jsou proto omezené. Převážně se tato problematika dotýká drobných vodních toků. Tlumící efekt mají malé vodní nádrže, postupné obnovování kapacity drobných vodních toků, odstraňování odtokových závad a budování protipovodňových opatření.

Státní podnik Povodí Odry v posledních letech vybudoval řadu malých vodních nádrží, které tlumí přívalové povodně. Například kaskáda malých vodních nádrží na drobném vodním toku Hlinský na Frýdeckomístecku byla koncem června (27. 6. 2024) plně ve funkci a utlumila stoletou vodu na jednoletý odtok a značně pomohla zástavbě v Místku. Následně byly ihned odtoky z nádrží vyčištěny, aby byly nádrže připraveny na další případnou srážku.

Dále se snažíme postupně obnovovat kapacity drobných vodních toků a odstraňovat z nich nánosy. Jako příklad můžeme uvést odstranění nánosů z koryta Hodoňovického potoku v Bašce - Hodoňovicích, kdy tato údržba provedená v roce 2023 zásadně napomohla zmírnění povodňových škod v této oblasti, kde i ve čtvrtek 27. 6. 2024 vypadla extrémní srážka, která se přiblížila úhrnu
50 mm za jednu hodinu.  Při takových úhrnech již bohužel dochází k zaplavování zahrad a někdy i sklepů a snížených prostor na zemském terénu.

Dalším preventivním opatřením, kterým se Povodí Odry zabývá, je pořizování provozních studií na drobných vodních tocích, které definují nejvýznamnější odtokové závady, aby si mohly příslušné obce naplánovat jejich postupné odstraňování a zlepšování stavu, protože se většinou jedná o místní mostky, propustky, nebo nevhodné aktivity pobřežníků, občanů příslušných obcí. Zde jako příklad můžeme uvést provozní studie Hodoňovického potoka v Bašce nebo Pštiny v Třebomi. A těchto provozních studií již bylo zhotoveno desítky kusů.

„Samozřejmě se věnujeme koncepčně a dlouhodobě odtěžování koryt drobných vodních toků v úsecích, které jsou upraveny a existují na nich vodní díla. V poslední době jsme těžili nánosy mimo uvedeného Hodoňovického potoka například z koryta Podleského potoka v Ostravě - Bartovicích a Radvanicích, Červeného příkopu v Ostravě - Mariánských Horách nebo z Bečvy v Hati,“ řekl technický ředitel státního podniku Povodí Odry Břetislav Tureček. „Z aktuálně budovaných protipovodňových opatření mohu uvést modernizaci Vodního díla Baška na Baštici, které po ukončení stavby převede bezpečně tisíciletou povodeň, nebo ohrázování Vrbické Stružky a Odry proti jejich velkým vodám v Bohumíně - Pudlově. Chtěli bychom ještě letos zahájit stavbu na ochranu Bohumína - Nové Vsi proti velkým vodám z Olše a Lutyňky a jako další příklad mohu uvést ukončení stavebních prací v Českém Těšíně v roce 2023 proti velkým vodám Olše, Sadového potoka a Ropičanky s Rakovcem na ochranu městské čtvrti Kamenec, která se již plně osvědčila při letošních přívalových povodních“, doplnil Břetislav Tureček.

Jak ničivé budou přívalové srážky, samozřejmě záleží i na situaci, zda voda dopadá na již nasycené povodí nebo jejich značnou část utlumí zasakovací schopnost zemského povrchu, pokud ještě k jeho nasycení nedošlo. S ohledem na skutečnost, že povodně jsou nahodilý jev a ještě více to platí o přívalových srážkách a přívalových povodních, tak o to více nabývá na významu prevence
a provozní činnosti jak administrativního, tak údržbového charakteru, aby i drobné vodní toky převedly přiměřenou povodňovou přívalovou vlnu. Zároveň si musí všichni uvědomit, že žádné opatření proti povodním není absolutní a vždy mohou být návrhové parametry koryt a malých vodních nádrží překonány.