Každá povodeň má jinou genezi, jiné objemy povodňových vln a různé dotokové doby

Aktualita

29.11.2024
Každá povodeň má jinou genezi, jiné objemy povodňových vln a různé dotokové doby

Proto je pro dosažení optimálního tlumicího účinku na povodňové vlny výhodné řízení nádrží provádět operativně. Samozřejmostí je u nich stoprocentní funkce bezpečnostních přelivů a spodních uzávěrů včetně zajištění náhradních zdrojů elektrické energie, dálkových přenosů měřených dat a bezpečnosti přehradních hrází, které jsou pod drobnohledem pracovníků technicko-bezpečnostního dohledu, a zejména je důležité mít možnost průběh povodní a jejich tlumení matematicky modelovat v reálném čase za povodně. Povodí Odry, státní podnik srážko-odtokové modelování provádí nástrojem HYDROG, na jehož vývoji se v 90. letech minulého století zhruba 10 let podílelo. Avšak vždy jsou výsledky z modelu pouze rádcem pro rozhodování o manipulacích, o kterých nakonec rozhoduje kolektiv zkušených vodohospodářů s přihlédnutím na celou řadu dalších okolností.

Výsledkem operativního řízení Vodohospodářské soustavy Povodí Odry s cílem jeho maximálního efektu bylo v rámci povodně ze září ochráněno celé údolí řeky Moravice a kulminační přítok do kaskády nádrží Slezská Harta – Kružberk byl jimi utlumen ze 183 m3/s na 5 m3/s a tento transformační efekt měl příznivý vliv na Opavu pod soutokem s Moravicí.

Dosažením tlumení na VD Šance z 228 m3/s na 3 m3/s v kombinaci s tlumicím efektem VD Morávka ze 143 na 1 m3/s a odlehčením vod do Žermanického přivaděče od jezu Vyšní Lhoty v hodnotě až 50 m3/s s efektem VD Žermanice na Lučině (ze 135 m3/s na 1 m3/s) byla prakticky beze škod ochráněna města a obce pod přehradami, včetně dvou největších měst Frýdku-Místku a Ostravy a tlumicí efekt také zmírnil katastrofu v Bohumíně.

K tomu bylo ve funkci 38 malých vodních nádrží státního podniku Povodí Odry, které účinně přispěly k tlumení přívalových vln na drobných vodních tocích.