Karlovice před katastrofou zachránila suchá nádrž Jelení

Aktualita

07.10.2024
Karlovice před katastrofou zachránila suchá nádrž Jelení

Ničivá povodeň v Jeseníkách byla na některých místech odhadnuta na tisíciletou vodu. Proti takové síle není žádná ochrana a obrana. Zcela devastujícím způsobem zasáhla oblast řeky Bělé, Staříče a Vidnávky, kde byl prakticky zničen veškerý vodohospodářský majetek, který je odhadován v řádech stovek miliónů korun. Dobrou zprávou je, že všechny nově vybudované suché nádrže státního podniku Povodí Odry fungovaly bez problémů a pomohly transformovat extrémní povodňovou vlnu a zmírnit povodňové škody. Tou nejvýznamnější je suchá nádrž Jelení na Kobylím potoku nad Karlovicemi, ale i tři suché nádrže nad Lichnovem v povodí Čižiny, dále Loděnice na Lipince u Holasovic a suchá nádrž Choltický v Cholticích.

Suchá nádrž Jelení na Kobylím potoce byla stavebně dokončena v roce 2019 a poté následovala řada technicko-bezpečnostních měření, která prokázala bezpečnost a provozuschopnost vodního díla. Obstála také v červnu 2020, kdy proběhla na Kobylím potoku krátká povodňová epizoda, během které bylo možno ověřit také skutečnou transformační funkci nádrže. I nyní letošní povodeň prokázala účinnost nádrže. Nádrž Jelení byla navržena v rámci souboru opatření na horní Opavě s objemem 870 tisíc m3. Svým účinkem přispívá jak k tlumení regionálních povodní, tak přívalových srážek a doplňuje tak klíčový prvek souboru opatření, kterým je připravovaná nádrž Nové Heřminovy. Hráz suché nádrže Jelení se nachází severovýchodně nad obcí Karlovice.

V roce 2017 byly Povodím Odry dokončeny suché nádrže Lichnov III a Lichnov V, které společně se suchou nádrží Lichnov II (správcem je Státní pozemkový úřad), jednoznačně zachránily před povodní obec Lichnov. Ta byla v roce 1996 a 1997 pod vodou. V roce 2019 byly dokončeny suché nádrže Loděnice a Choltický.

 „Před povodní bylo preventivně zkontrolováno všech 38 malých vodních nádrží našeho podniku, jejich vtoky a zátopy, aby řádně a bezpečně fungovaly. V průběhu povodňové situace byly všechny suché nádrže pod neustálou kontrolou, aby byla zajištěna jejich funkce, což se podařilo. Právě tyto suché nádrže patří do souboru protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy a vzhledem k jejich samostatné funkci mohly být v rámci protipovodňových opatření na horní Opavě již vybudovány a jsou úspěšně provozovány, informoval generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč. 

Suché nádrže jsou dílčí protipovodňová opatření, která společně s vodní nádrží Nové Heřminovy, ochrannými hrázemi v Zátoru, Branticích a Krnově a současně s přírodě blízkými opatřeními od nádrže Nové Heřminovy až po město Krnov, ochrání obyvatele Krnovska s dosahem až po Opavu.

Poznámka:

Suché nádrže obecně - Suchá nádrž má obdobou funkci jako nádrž vodní, zachytí povodňovou vlnu. Na rozdíl od přehrad je ale za normálních průtoků prázdná. Teprve v době, kdy začne pršet, průtoky stoupají a je dosaženo kapacity výpustného potrubí, začne se voda v nádrži zvedat. Nádrž zachytí určitý objem vody, průtok pod hrází je stále stejný. Po povodni, kdy přítoky klesají, se nádrž pomalu vypouští. Suchá nádrž je funkční při povodních. Po zbytek roku je území v normálním režimu, a je možné zemědělské hospodaření. Většina suchých nádrží je vybavena přírodě blízkými biotopy, tůněmi a podobně, aby poskytovala stanoviště pro vodní organismy a živočichy.