Aktualita
Podle meteorologické předpovědi ČHMÚ z matematického modelu ALADIN z 6. hodiny ranní dne 15. září 2024 se v následujících 2 dnech neočekávají další vydatné srážky, dochází k ustávání srážek, pro Jeseníky se předpovídá úhrn do 40 mm, ve zbývající části povodí pak do 20 mm. Od pátku 13. září extrémně prší v oblasti Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor a v jejích severních podhůří, v oblastech Poodří, Opavska a Ostravsko-Karvinské pánve. V noci na neděli 15. září se proti předchozí predikci extrémní srážky přesunuly na návětrné svahy Beskyd. Maximální srážky byly za posledních 24 hodin naměřeny na Pomezí (274 mm), v Bělé pod Pradědem (242 mm), v Ramzové (242 mm), v Heřmanovicích (241 mm), na Lysé hoře (240 mm) a také na území Ostravska, Karvinska a Bohumínska vypadly významné jednodenní srážkové úhrny kolem 130 mm. Od začátku povodně již srážkové úhrny přesáhly na Jesenicku místy významně 500 mm (Pomezí 522 mm, Rejvíz 500 mm), v Ostravsko-Karvinské pánvi a v Beskydech se pohybují okolo 300 mm srážek. Celé povodí Odry je stoprocentně nasyceno a dochází k okamžitému povrchovému odtoku. K výraznému vzestupu hladin na vodních tocích v současné době dochází pouze na tocích v povodí Ostravice a Olše.
Aktuální průtoky vody dosáhly v mnoha profilech zájmového povodí Odry hodnot N-letých vod. 100letý průtok byl překročen v současné době na Bílovce ve Velkých Albrechticích, na Polančici v Polance nad Odrou, na Opavici ve Městě Albrechticích, na řece Opavě v Krnově a ve městě Opavě, na Hvozdnici, na Petrůvce v Petrovicích u Karviné, na Stonávce v Hradišti a na Olši v Českém Těšíně-Balinách. 100letý průtok byl dostoupen na Bělé v Mikulovicích. Na dalších cca 25 profilech jsou dosaženy 20 - 50leté vody, prakticky všude je vzestupný trend. Třetí SPA je dosažen na cca 55 sledovaných profilech. Závěrovým profilem řeky Odry v Bohumíně nyní protéká cca 1 200 m3/s vody, což představuje větší než 20letý průtok. Další bližší údaje jsou uvedeny v příloze.
Vodní díla Vodohospodářské soustavy povodí Odry stoprocentně tlumí velké vody a z nádrží prakticky neodtéká žádný průtok! K tomu se začalo ráno v 7 hodin převádět Žermanickým přivaděčem z 3 na 50 m3/s z řeky Morávky do nádrže Žermanice, aby nebyly překonané velkou vodou říční hráze ve Frýdku-Místku a ten tak nebyl zaplaven, a to platí i pro všechny obce a města směrem po vodě až po soutok Ostravice s Odrou v Ostravě.
K dispozici ve významných vodních nádržích ve správě státního podniku Povodí Odry máme celkem cca 47 mil. m3 volných prostorů, přičemž za posledních 16 hodin zachytily 30 mil. m3 vody. Z kaskády nádrží Slezská Harta a Kružberk na Moravici bude snižována hladina pravděpodobně od středy 18. září dopoledne až do sestupné větve povodňové vlny na řece Opavě pod Moravicí.
V dílčím povodí Odry dochází na některých vodních tocích k opětovnému vzestupu hladin z nočních srážek (Odra v Odrách, Bílovka v Bílovci, Sedlnice v Sedlnici, Polančice v Polance nad Odrou, Ondřejnice v Brušperku) a na zbývajících tocích již dochází k stagnaci, případně k pozvolnému poklesu hladin. V Ostravě na Odře ve Svinově se blíží průtok hodnotě 50leté vody, je 430 m3/s, má stále vzestupný trend a předpokládá se dostoupení návrhového průtoku úpravy koryta v neděli 15. září v odpoledních hodinách. Na Odře mezi Opavou a Ostravicí je průtok 900 m3/s, prudce stoupá, odpovídá průtoku 100leté vody a již zde došlo k dostoupení návrhového průtoku 845 m3/s (v neděli 15. září v 9 hodin).
V dílčím povodí Opavy na řece Opavici po ústí do Opavy v Krnově průtoky kulminují. Na řece Opavě po město Krnov ještě dochází k pozvolnému vzestupu hladin, předpokládá se jejich postupná kulminace. Odhadované kulminace činí na Opavě v Krnově cca 240 m3/s (>Q100, současný průtok 220 m3/s), na Opavě v Opavě cca 500 m3/s (>>Q100, současný průtok 470 m3/s) a na Opavě v Děhylově cca 550 m3/s (Q100, současný průtok 480 m3/s). V Opavě na Opavě byl návrhový průtok překročen v neděli 15. září kolem 3 hodiny ranní.
V dílčím povodí Ostravice, dolní Odry a Olše došlo k zintenzivnění srážkové činnosti v nočních hodinách (až 150 mm za 12 hodin) a tím došlo k významným vzestupům hladin na vodních tocích v povodí Ostravice a Olše. V současné době již došlo ke kulminaci a poklesu průtoku na Ostravici ve Frýdku-Místku (770 m3/s), průtok zde překročil významně 100letý ovlivněný průtok vodními díly VHS PO, projevil se zde pozitivní vliv manipulace na jezu Vyšní Lhoty, kde byl zvýšen převod vody do přivaděče Morávka-Žermanice v ranních hodinách na 50 m3/s. Ostravice v Ostravě má současný průtok 910 m3/s (Q50). Prognózuje se stagnace průtoků a možná mírná kulminace v průběhu dnešních poledních hodin na úrovni 1 000 m3/s (Q50-100). Závěrovým profilem řeky Odry v Bohumíně nyní protéká cca 1 200 m3/s, což je 20letá voda a vzestup bude pokračovat, pravděpodobně na úroveň průtoku 1 800 m3/s. Dosažení návrhového průtoku se očekává v neděli 15. září po obědě a kulminace se očekává o půlnoci z neděle na pondělí 16. září. Na Olši v Českém Těšíně - Balinách již došlo ke kulminaci průtoku (700 m3/s) a městem protekla větší než 100letá voda. Povodňová vlna bude postupovat níže po toku přes město Karvinou k městu Bohumínu. Olše v Dětmarovicích bude kulminovat na hodnotě 750 m3/s (Q50-100, současný průtok 735 m3/s), ve Věřňovicích na hodnotě cca 800 m3/s (Q50-100, současný průtok 610 m3/s).
V dílčím povodí okrajových přítoků Odry všechny toky gravitující na sever od Rychlebských hor a Jeseníků (v okrese Jeseník zejména vodní toky Vojtovický potok, Kunětička, Vidnavka s přítoky, Bělá se Staříčem a Zlatý potok, v okrese Bruntál vodní toky Osoblaha s Prudníkem a přítoky) již vlivem ustávající srážkové činnosti dochází, případně v nejbližším období bude docházet ke stagnaci průtoků a jejich pozvolnému poklesu. Nelze však vyloučit podružný vzestup hladin v závislosti na předpovídaných srážkách v pondělí 16. záři (do předpovídaného úhrnu maximálně 40 mm za 24 hodin).