P r u d n í k

 

říční kilometr: 0,000 – 4,640 

Obsah :

1.  Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek

2.  Přehled ekologicky významných segmentů krajiny

3.  Přehled významných stromů

4.  Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů a  měkkýšů)

 

Zpracovali :

 

Antonín Buček, Ing., Csc.

Petr Maděra, Ing., Dr.

Jan Štykar, Ing., Dr.

Bohumír Lojkásek, RNDr., Doc., CSc.

Zdeněk Ďuriš, RNDr., Doc., CSc.

 

Brno 2000

Ostrava 2004

Ostrava 2006


1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek

 

Prudník vzniká soutokem Zlatého potoka s Braune v Polsku, celková délka toku činí 42,3 km, povodí má plochu 213,7 km2. Vlévá se zleva do Osoblahy u Studnice v nadmořské výšce 203,4 m, průměrný průtok u ústí činí 0,64 m3.s-1. Mapován byl úsek od vstupu Prudníku na území ČR u Slezských Pavlovic k ústí v délce 4,64 km. Mapovaný úsek  leží v málo vodné oblasti s malou retenční schopností, středně rozkolísaným odtokem a nízkým koeficientem odtoku.

Mapovaný úsek Prudníku leží Osoblažské nížině, náležející do geomorfologické subprovincie Středopolské nížiny. Rovinný reliéf (střední sklon 1o42´) vznikl na kvartérních sedimentech, převážně na uloženinách kontinentálního zalednění, překrytých sprašovými hlínami. Převládajícím půdním typem v Osoblažské nížině jsou hnědozemě typické a luvizemní, v dosti široké říční nivě převládá hluboká fluvizem glejová.  Klimaticky se jedná o mírně teplou oblast MT10 s průměrnými ročními teplotami více než 80 C a ročními srážkami kolem 700 mm (Osoblaha 8,6 0C a 717 mm). 

Biogeograficky náleží území do Opavského biogeografického regionu, který je součástí Polonské biogeografické podprovincie. Z hlediska regionálně fytogeografického členění se jedná o fytogeografický okres Slezská pahorkatina náležející do obvodu Českomoravské mezofytikum. Z hlediska vegetační stupňovitosti náleží geobiocenózy mapovaného úseku přechodu mezi 2.bukodubovým a 3.dubobukovým vegetačním stupněm Prudník 2,3.

V příbřežním pásmu mapovaného úseku Prudníku vznikly typické geobiocenózy širokých údolních niv, náležející převážně do relativně nejsušší skupiny typů geobiocénů habrojilmové jaseniny vyššího stupně (Ulmi-fraxineta carpini superiora), vlhčí dubové jaseniny vyššího stupně (Querci roboris-fraxineta superiora) se souvisle vyskytují pouze v dolní části úseku před ústím, obdobně jako ostrůvky nejvlhčích olšových vrbin vyššího stupně (Alni glutinosae-saliceta superiora). Dno Prudníku je štěrkovité až kamenité, místy vznikají náplavy a ostrovy s vývojovými stádii skupiny typů geobiocénů vrbiny vyššího stupně (Saliceta albae superiora).

Prudník v mapovaném  úseku protéká zemědělskou polní krajinou a tvoří zde významný biokoridor vodní a lužní bioty. Ekologicky významný segment krajiny, vymezený mezi 3,4 a 4,64 ř.km zasluhuje trvalou ochranu a vyhlášení maloplošného chráněného území. 

 

Mapy TPE s vkreslenými typy geobiocénů doprovodné vegetace

 

Pru 01 Pru 02 Pru 03 Pru 04

 

2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny

 

Levý i pravý břeh:

ř.km 0,3-0,45; EVSK z důvodu mozaikovitého výskytu mokřadních společenstev poříčních tůní a ramen.

úsek č. 2; též hojné výskyty volavek a krkavců.

úsek č. 3; lze navrhnout jako EVSK jako ukázku přirozené revitalizace regulovaného úseku řeky, biotopy ledňáčka a přítomnost hejn volavek a krkavců. Jedná se o krajinně estetický prvek, se široce meandrující řekou s ostrovy a pravým břehem málo zarostlý dřevinami, levým se zapojenými porosty, ale výškově rozmanitými. U levého břehu PR Velký Pavlovický rybník - foto.

 

3. Přehled významných stromů

 

Levý břeh:

ř.km 0,33; statný dub letní (Quercus robur): obvod 380 cm, výška 30 m, košatý, pěkný strom

ř.km 2,65; 2x statná vrba bílá (Salix alba) obvod 300 a 310 cm, výška 20m

 

4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů, měkkýšů)

 
mihule potoční (Lampetra planeri) výskyt nebyl zjištěn
střevle potoční (Phoxinus phoxinus) Výskyt byl zjištěn v celé trase, od státní hranice s Polskem u obce Slezské Pavlovice po ústí do Osoblahy.
jelec jesen (Leuciscus idus) výskyt nebyl zjištěn
ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) výskyt nebyl zjištěn
piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis) výskyt nebyl zjištěn
mník jednovousý (Lota lota) Ojedinělý výskyt jedinců zjištěn v trase vymezené mostem k obce Slezské Pavlovice a ústím do Osoblahy
vranka obecná (Cottus gobio) výskyt nebyl zjištěn
vranka pruhoploutvá (Cottus poecilopus) výskyt nebyl zjištěn
ledňáček říční (Alcedo atthis) Výskyt byl pozorován celoročně v celém podélném profilu toku. Přirozené vinutí toku vytváří ideální podmínky pro hnízdění v trase od hraničního profilu na Slezskými Pavlovicemi po ústí do Osoblahy.
břehule říční (Riparia riparia) výskyt nebyl zjištěn
vydra říční (Lutra lutra) výskyt nebyl zjištěn
bobr evropský (Castor fiber) výskyt nebyl zjištěn
rak říční (Astacus astacus) Výskyt nebyl zjištěn, ale byl zjištěn výskyt nežádoucího invazního druhu raka pruhovaného (Orconectes limosus), který se vyznačuje vetší migrační schopností, vitalitou, agresivitou a větší rezistencí vůči patogenu račího moru.