P o d o l s k ý   p o t o k

 

říční kilometr: 0,000 – 6,215

 

Obsah :

1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek

2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny

3. Přehled významných stromů

4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů a  měkkýšů) 

 

Zpracovali :

 

Antonín Buček, Ing., Csc.

Jan Štykar, Ing., Dr. 

Bohumír Lojkásek, RNDr., Doc., CSc.

Zdeněk Ďuriš, RNDr., Doc., CSc.

 

Brno 2000

Ostrava 2004

Ostrava 2006

 

1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek

Podolský potok pramení v Jelení studánce na jižních svazích Jeleního hřbetu  ve výšce 1345 m n.m., tok má celkovou délku 20,5 km a plochu povodí 81,1 km2. Ústí zprava do Moravice u Velké Šťáhle v nadmořské výšce 540 m, průměrný průtok u ústí činí 1,20 m3.s-1. Pramenná část povodí Podolského potoka leží v nejvodnatější oblasti, přecházející po toku do velmi a dosti vodné oblasti, mapovaný úsek leží ve  středně vodné oblasti.  Převážná část povodí má dobrou retenční schopnost, mapovaný úsek se vyznačuje malou retenční schopností. Odtok je v horní části toku vyrovnaný, v dolní málo rozkolísaný. V pramenné části povodí je koeficient odtoku nejvyšší, níže se mění na vysoký, ještě ve střední a dolní části je dosti vysoký. Mapována  byla dolní část toku od ř.km  6,215 v Rýmařově po ústí.

Horní část povodí  Podolského potoka leží v členitém reliéfu Pradědské hornatiny, budované krystalickými horninami, především rulami, kvarcity, fylity a svory, dolní v Bruntálské vrchovině, tvořené převážně devonskými a spodnokarbonskými břidlicemi a drobami. V mapovaném úseku tvoří Podolský potok hranici mezi  geomorfologickými okrsky  Moravická vrchovina  (severní část povodí) a Břidličenská pahorkatina (jižní část) s mírně zvlněným až členitým reliéfem se zaoblenými hřbety a široce rozevřenými údolími. Na nadmořské výšce a reliéfu je závislá i mozaika půdních typů. V nejvyšších polohách převažují typické horské podzoly, na které navazují rezivé podzoly kambizemní (kryptopodzoly), ve střední a dolní části povodí převažují kyselé až silně kyselé kambizemě typické, v méně členitém reliéfu doprovázené pseudogleji na polygenetických hlínách. Dosti velkou plochu v horní části povodí zaujímají organozemě rašeliniště Skřítek, přispívající k vyrovnanosti odtokových poměrů. V nivě Podolského potoka v mapovaném úseku převládají typické gleje. Půdy jsou v horní části povodí velmi silně ohrožené erozí, v mapovaném úseku je ohrožení malé, intenzita potenciální eroze půdy proudící vodou leží v intervalu 0,11 - 0,50  mm za rok. Celé povodí  náleží do chladné klimatické oblasti, směrem po toku se postupně střídají klimatické oblasti CH4, CH6 a CH7. Klima je tedy chladné, srážky v horní části povodí převyšují 1000 mm ročně. Vodnatost toku ovlivňují i horizontální srážky, které v celém povodí převyšují intercepci.

Biogeograficky náleží horní polovina povodí Podolského potoka do Jesenického biogeografického regionu, dolní do Nízkojesenického biogeografického regionu.  Z hlediska regionálně fytogeografického členění se jedná o fytogeografický okresy Hrubý Jeseník z obvodu České oreofytikum a Jesenické podhůří, náležející do obvodu Českomoravské mezofytikum. V povodí Podolského potoka se vyskytují všechny lesní horské vegetační stupně střední Evropy, od 5.jedlobukového po 8.klečový (v Hrubém Jeseníku v chorologické variantě bez výskytu Pinus mugo). Z trofických řad a meziřad je převažuje oligotrofní řada A a oligotrofně-mezotrofní meziřada AB. Ekologicky i biogeograficky je významný výskyt geobiocenóz 6.rašeliništní hydrické řady. 

Horský ráz povodí ovlivňuje i geobiocenózy mapovaného úseku Podolského potoka, zařazené do 4.bukového vegetačního stupně Podolský potok 4. Na typických glejích potoční nivy  převažují jasanové olšiny vyššího stupně (Fraxini-alneta superiora), podstatně menší plochu zaujímají sušší javoro-jasanové olšiny vyššího stupně (Fraxini-alneta aceris superiora) s hlouběji položenou hladinou podzemní vody.  Horní část povodí je situována v typické lesní krajině Hrubého Jeseníku se souvislými komplexy  lesních porostů, ovlivněnými dlouhodobým smrkovým hospodářstvím, tato část povodí leží v CHKO Jeseníky. V dolní části povodí je zemědělsko-lesní krajina s vysokým podílem trvalých travních porostů. Mapovaný úsek začíná v segmentu urbanizované sídelní krajiny Rýmařova, kde je přerušena souvislost biokoridoru vodní a mokřadní bioty. V celém mapovaném úseku je niva Podolského potoka ohraničena levobřežní silnicí a pravobřežní železniční tratí. V částech úseku mimo zastavěné území Jamartic a Rýmařova má Podolský potok a lemové nivní biocenózy přírodě blízký až přirozený ráz a některé segmenty zasluhují zvýšenou péči a ochranu. Koridorový efekt biocenóz Podolského potoka potvrzuje v mapovaném úseku výskyt horských druhů s těžištěm výskytu ve vyšších vegetačních stupních. Z horských keřů se vyskytují zimolez černý (Lonicera nigra) a růže alpská (Rosa pendulina), z bylin udatna lesní (Aruncus vulgaris), měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva) a kokořík přeslenitý (Polygonatum verticilatum). Roztroušeně se vněkterých úsecích vyskytují invazní neofyty netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora) a křídlatka (Reynoutria sp.), jejíž ohniska by bylo třeba včas likvidovat.

 

Mapy TPE s vkreslenými typy geobiocénů doprovodné vegetace

 

Pop 01 Pop 02 Pop 03 Pop o4  Pop 05

 

2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny

Levý břeh:

ř.km 0,36 – 1,65; meandrující tok, v nivě louky, lada, porosty břehové, doprovodné, lesní pruhy, zejména olše lepkavá (Alnus glutinosa) a vrba křehká (Salix fragilis)

ř.km 2,50 – 4,40; meandrující tok, louky, lada, lesní pruhy. Přírodovědně i esteticky hodnotné.

 

Pravý břeh:

ř.km 0,36 – 1,90; louky, lada, břehové porosty, lesní pruhy.

ř.km 2,35 – 3,55; meandrující tok, louky, lada, lesní prosty.

3. Přehled významných stromů

 

Levý břeh:

úsek č. 5olše lepkavá (Alnus glutinosa) – silné exempláře

úsek č. 6; vrba křehká (Salix fragilis) - jeden jedinec velmi mohutný, ve výšce 2 m rozdvojený

 

Pravý břeh:

ř.km 5,00; olše lepkavá (Alnus glutinosa) – silní jedinci

ř.km 5,10; vrba křehká (Salix fragilis) – silný jedinec

 

4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů, měkkýšů)

 
mihule potoční (Lampetra planeri) Výskyt byl zjištěn v trase od ústí do Moravice a horním profilem je jez v Rýmařově o souřadnicích:  N 49°56'04,1"  E 17°6'29,3".
střevle potoční (Phoxinus phoxinus) výskyt nebyl zjištěn
jelec jesen (Leuciscus idus) výskyt nebyl zjištěn
ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) výskyt nebyl zjištěn
piskoř pruhovaný(Misgurnus fossilis) výskyt nebyl zjištěn
mník jednovousý (Lota lota) výskyt nebyl zjištěn
vranka obecná (Cottus gobio) výskyt nebyl zjištěn
vranka pruhoploutvá (Cottus poecilopus) Výskyt byl zjištěn v trase od soutoku s Moravicí po profil v Rýmařově o souřadnicích: N 49°55'53,3" E 17°16'43,3".
ledňáček říční (Alcedo atthis) výskyt nebyl zjištěn
břehule říční (Riparia riparia) výskyt nebyl zjištěn
vydra říční (Lutra lutra) Výskyt byl zjištěn v celém podélném profilu toku. který je v naší správě.
bobr evropský (Castor fiber) výskyt nebyl zjištěn
rak říční (Astacus astacus) výskyt nebyl zjištěn