Zlatý potok
říční kilometr: 0,000 - 2,834

Obsah :
1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek
2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny  
3. Přehled významných stromů
4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů, měkkýšů)
 

Zpracovali :
Antonín Buček, Ing., Csc.
Jan Štykar, Ing., Dr.
Petr Maděra, Ing., Dr.
Kamil Král, Ing.
 Bohumír Lojkásek, RNDr., Doc., CSc.
Zdeněk Ďuriš, RNDr., Doc., CSc.
 
Brno 2001
Ostrava 2004
Ostrava 2006

1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek

 

Zlatý potok  pramení severně od  Heřmanovic v nadmořské výšce 668 m, délka toku na území ČR činí 8,9 km, povodí má plochu 24,9 km2. Průměrný průtok u státní hranice činí 0,32 m3.s-1. Celé povodí leží v dosti vodné oblasti s velmi malou retenční schopností, středně rozkolísaným odtokem a dosti vysokým koeficientem odtoku. Průměrný specifický odtok podzemních vod je dosti vysoký (2,01-5,00 l. s-1 km2). Mapován byl úsek v délce 2,834 km od Zlatých hor po hranici ČR.

Převážná část povodí  Zlatého potoka leží v Heřmanovických hřbetech s reliéfem ploché hornatiny, budované především fylity, kvarcity a metamorfovanými tufy. Ve vrcholových částech jsou zbytky kryogenně ovlivněného zarovnaného povrchu s izolovanými skalami a  mrazovými sruby.  Převládajícím půdním typem jsou silně kyselé typické kambizemě. Půdy jsou silně ohrožené erozí, intenzita potenciální eroze půdy proudící vodou leží v intervalu 5,00 – 10,00 mm za rok. V mapovaném úseku protéká Zlatý potok Zlatopotoční kotlinou, sníženinou široce otevřenou k severu s erozně denudačním reliéfem na glacigenních a glacifluviálních sedimentech, místy s pokryvy sprašových hlín. Převládajícím půdním typem jsou pseudogleje, potenciální eroze půdy proudící vodou je nepatrná. Klimaticky se jedná o mírně teplou oblast MT 7  s průměrnými ročními teplotami kolem 7,50 C  a ročními srážkami 800 mm. Vzhledem k nadmořské výšce jsou srážky dosti vysoké, projevuje se zvýšená oceanita a poloha na návětrném úpatí hor.

Biogeograficky náleží územíd o Vidnavského biogeografického regionu, který je součástí Polonské biogeografické podprovincie. Z hlediska regionálně fytogeografického členění se jedná o fytogeografický podokres Vidnavsko-osoblažská pahorkatina, náležející do obvodu Českomoravské mezofytikum. V povodí Zlatého potoka  převládají geobiocenózy  4. bukového a 5. jedlo-bukového vegetačního stupně. Z trofických řad a meziřad převládá oligotrofně-mezotrofní meziřada AB.

Celý mapovaný úsek náleží do 3. dubo-bukového vegetačního stupně, naprosto zde převládají geobiocenózy javoro-jasanových olšin nižšího stupně (Fraxini-alneta aceris inferiora Zlatý potok 3 pouze ve fragmentech se nacházejí vlhčí jasanové olšiny nižšího stupně (Fraxini-alneta inferiora) a vrbiny vrby křehké (Saliceta fragilis).

Mapovaný úsek Zlatého potoka protéká venkovskou zástavbou a přechází do zemědělské krajiny. V těchto krajinných typech tvoří břehové a doprovodné porosty významný biokoridor. Charakterem krajiny je podmíněn i výskyt invazních neofytů v břehových a doprovodných porostech, kde nacházíme křídlatku japonskou (Reynoutria japonica), zlatobýl kanadský (Solidago canadensis) a netýkavku malokvětou (Impatiens parviflora).

 

Mapy TPE s vkreslenými typy geobiocénů doprovodné vegetace

 

Zp 01

Zp 02

 

2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny
-
3. Přehled významných stromů

Levý břeh:
ř.km 0,60; skupina hlavatých vrb červenavých (Salix x rubens), v současné době neořezávaných (nebezpečí rozlámaní)
 
Pravý břeh:
ř.km 1,50; jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), obvod 520, výška 19m, solitérní, mírně proschlý; na konci úseku 2 silní jedinci vrby křehké (Salix fragilis )
 

4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů, měkkýšů)
 
mihule potoční (Lampetra planeri)   průzkum se neprováděl 
střevle potoční (Phoxinus phoxinus) průzkum se neprováděl 
jelec jesen (Leuciscus idus) průzkum se neprováděl 
ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) průzkum se neprováděl 
piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis) průzkum se neprováděl 
mník jednovousý (Lota lota) průzkum se neprováděl 
vranka obecná (Cottus gobio) průzkum se neprováděl 
vranka pruhoploutvá (Cottus poecilopus) průzkum se neprováděl 
ledňáček říční (Alcedo atthis) průzkum se neprováděl 
břehule říční (Riparia riparia) průzkum se neprováděl 
vydra říční (Lutra lutra) průzkum se neprováděl 
bobr evropský (Castor fiber) průzkum se neprováděl 
rak říční (Astacus astacus) průzkum se neprováděl