Staříč
říční kilometr: 0,000 - 8,450


Obsah :
 
1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek
2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny
3. Přehled významných stromů
4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů a měkkýšů)

Zpracovali :
 
Antonín Buček, Ing., Csc.
Jan Štykar, Ing., Dr.
Petr Maděra, Ing., Dr.
Kamil Král, Ing.
Bohumír Lojkásek, RNDr., Doc., CSc.
Zdeněk Ďuriš, RNDr., Doc., CSc.
 
Brno 2001
Ostrava 2004
Ostrava 2006
 

 

1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek

Staříč pramení na svazích Smrku Orlíka v nadmořské výšce 1075 m, celková délka toku činí 14,6 km, povodí má plochu 53,3 km2. Povodí leží ve velmi vodné oblasti s nejvyšším koeficientem odtoku a dobrou retenční schopností, průtok je slabě rozkolísaný. Staříč ústí  zleva do Bělé v Jeseníku v nadmořské výšce 420 m, průměrný průtok u ústí činí 0,91 m3.s-1.  Mapovaný úsek v délce 8,45 km zaujímá dolní část toku od Dolní Lipové v nadmořské výšce 520 m po soutok s Bělou.

Celé povodí náleží do Petříkovské hornatiny, zajímající jižní část  geomorfologického celku Rychlebské hory. Tato plochá hornatina je tvořena metamorfovanými horninami, především svory, fylity a rulami s vložkami krystalických vápenců a grafitů. Díky převážně kyselému půdotvornému podloží převládají v povodí silně kyselé kambizemě, ve vyšších polohách  podzoly kambizemní (kryptopodzoly), v nejvyšších typické horské humuso-železité podzoly. Půdy jsou silně ohrožené erozí, intenzita  potenciální eroze půdy proudící vodou leží v intervalu 5,00 – 10,00 mm za rok. Horní tok Staříče leží v chladné klimatické oblasti CH 6, mapovaný úsek leží v oblasti CH 7. Průměrná roční teplota v Jeseníku je 7,10 C,  průměrný roční úhrn srážek v činí 846 mm.

Povodí Staříče leží v přechodné zóně Jesenického biogeografického regionu, ve fytogeografickém obvodu České oreofytikum, podokresu Rychlebská vrchovina. V horní části toku má povodí horský charakter, převažují zde geobiocenózy 5. jedlo-bukového  a 6. smrko-jedlo-bukového vegetačního stupně. Z trofických řad převládají oligotrofní řada A a oligotrofně mezotrofní meziřada AB. Mapovaný úsek potoční nivy náleží do 4. bukového Staříč 4 a v dolní části přechází do 3. dubo-bukového vegetačního stupně Staříč 3. Převládající skupinou typů geobiocénů jsou javoro-jasanové olšiny nižšího a vyššího stupně (Fraxini-alneta aceris inferiora a superiora), které na vlhčích místech nahrazují jasanové olšiny nižšího a vyššího stupně (Fraxini-alneta inferiora a superiora).

Povodí Staříče leží v oblasti lesní krajiny s lesními porosty se změněnou dřevinnou skladbou. Převládají smrkové porosty, pouze ve zbytcích se zachovaly přirozené a přírodě blízké smíšené porosty buku, jedle a smrku. Horní část povodí je souvisle zalesněná. V mapovaném úseku  převládají v potoční nivě a na středních a spodních částech svahů polokulturní louky a pastviny, baze svahů a zčásti i potoční niva je  v celém úseku ovlivněna  venkovskou, v dolní části i městskou zástavbou. Pravobřežní část údolí Staříče náleží do CHKO Jeseníky, hranici tvoří tok.

 

Mapy TPE s vkreslenými typy geobiocénů doprovodné vegetace

 

Sta 01 Sta 02 Sta 03 Sta 04 Sta 05 Sta 06

 

2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny

 

Pravý a levý břeh:

ř.km 3,30 - 4,00; významný krajinný prvek, pěkná mozaika luk, postupně zarůstajících sukcesí i kosených, vyvinutých břehových porostů a meandrujícího toku.

3. Přehled významných stromů

 

Levý břeh:

ř.km 5,95; výskyt silného jedince lípa malolistá (Tilia cordata) u plotu zahrady na .

 

Pravý břeh:

ř.km 8,31; 2x solitérní lípa malolistá (Tilia cordata) na  za asfaltkou.

 

4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů,  měkkýšů)
mihule potoční (Lampetra planeri) výskyt nebyl zjištěn
střevle potoční (Phoxinus phoxinus) výskyt nebyl zjištěn
jelec jesen (Leuciscus idus) výskyt nebyl zjištěn
ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) výskyt nebyl zjištěn
piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis) výskyt nebyl zjištěn
mník jednovousý (Lota lota) výskyt nebyl zjištěn
vranka obecná (Cottus gobio výskyt nebyl zjištěn
vranka pruhoploutvá (Cottus poecilopus) Výskyt byl zjištěn v celém podélném profilu toku od ř.km 11,00 o souřadnicích N 50°18´50,5´´, E 17°04´44,1´´ po ústí do Bělé v Jeseníku.
ledňáček říční (Alcedo atthis) výskyt nebyl zjištěn
břehule říční (Riparia riparia) výskyt nebyl zjištěn
vydra říční (Lutra lutra) výskyt nebyl zjištěn
bobr evropský (Castor fiber) výskyt nebyl zjištěn
rak říční (Astacus astacus) výskyt nebyl zjištěn