1.1. Vymezení oblasti povodí a jeho částí
Hranice povodí
Oblast povodí Odry je nejmenší z osmi oblastí povodí na území České republiky. Představuje nejhornější část mezinárodního povodí Odry ( úmoří Baltského moře ).
|
Pozn. : Plocha povodí ve správě podniku Povodí Odry je jen 6 228 km2, tj. bez izolovaných enkláv v severních a východních Čechách.
Oblast povodí Odry na území ČR je protáhlého tvaru ve směru SZ - JV. Sousedí na jihozápadě s oblastí povodí Moravy podél rozvodnice Baltského a Černého moře. Na severovýchodě sousedí s polskou částí povodí Horní Odry a vtéká na území Polské republiky v prostoru Bohumína. Jeho zeměpisná poloha je patrná z přehledné mapy A 1a. Je omezena čtyřmi nejkrajnějšími body podle následující tabulky :
|
Největší rozměr oblasti povodí přibližně ve směru sever - jih činí 62 km, ve směru východ - západ 174 km. Oblast povodí na území ČR sestává z 11 základních povodí 3. řádu podle následující tabulky :
|
Pozn. : označení "část" se vztahuje na povodí přesahující státní hranice České republiky.
Výškové poměry v území
Přes svou relativně malou rozlohu je oblast povodí Odry značně výškově členitá. To je dáno jejím situováním mezi horskými masivy Hrubého Jeseníku a Beskyd a současně otevřením k severu do Slezské nížiny. Odra pramení v Oderských vrších ve výšce 634 m n.m. a opouští území republiky na kótě cca 196 m n.m. Na jihozápadní rozvodnici, která je současně hlavním evropským rozvodím Dunaje a Odry dosahují výšky terénu v oblasti Hrubého Jeseníku max. 1492 m n.m. ( Praděd ) a v oblasti Beskyd max. 1323 m n.m ( Lysá hora ). Největší svislá odlehlost tak činí bezmála 1300 m.Přes 80% plochy povodí dosahuje nadmořských výšek mezi 200 a 600 m.n.m. Na méně než 5% území pak přesahuje výška terénu 800 m n.m. Rozložení nadmořských výšek je patrné z mapy A 1.2.
Přílohy
Mapa A 1.1