Aktuality
04.12.2024
Tradiční vánoční prodej kaprů na prodejnách v Opavě, Žermanicích a Petrově rybníce u Krnova i přes problémy, které způsobila povodeň v září 2024, bude ve spolupráci s externí firmou Rybaspol zajištěn. Prodej bude probíhat v obvyklých termínech.
29.11.2024
Proto je pro dosažení optimálního tlumicího účinku na povodňové vlny výhodné řízení nádrží provádět operativně. Samozřejmostí je u nich stoprocentní funkce bezpečnostních přelivů a spodních uzávěrů včetně zajištění náhradních zdrojů elektrické energie, dálkových přenosů měřených dat a bezpečnosti přehradních hrází, které jsou pod drobnohledem pracovníků technicko-bezpečnostního dohledu, a zejména je důležité mít možnost průběh povodní a jejich tlumení matematicky modelovat v reálném čase za povodně. Povodí Odry, státní podnik srážko-odtokové modelování provádí nástrojem HYDROG, na jehož vývoji se v 90. letech minulého století zhruba 10 let podílelo. Avšak vždy jsou výsledky z modelu pouze rádcem pro rozhodování o manipulacích, o kterých nakonec rozhoduje kolektiv zkušených vodohospodářů s přihlédnutím na celou řadu dalších okolností.
26.11.2024
Titulek článku plně vystihuje současnou situaci po letošní katastrofické povodni, která je již desátá od roku 1997 a svědčí o tom, že se scénáře změny klimatu skutečně postupně naplňují i na našem území. Dokládá to nárůst nerovnoměrnosti časového výskytu atmosférických srážek a zvýšená frekvence extrémních srážek, provázená povodněmi.
21.11.2024
Srážkové úhrny za měsíce říjen a listopad byly nízké a pohybovaly se do 15 mm, vyšší úhrny se vyskytly v oblastech Beskyd a Jeseníků. Aktuální průtoky vody ve vodních tocích v povodí Odry se pohybují většinou na úrovni 180 až 355 denních vod, což je průměrný až nízký průtok. Nádrže mají své zásobní prostory přiměřeně naplněny na 80-90%, výjimkou je nádrž Žermanice, kde byla řízeně snížena hladina z důvodů podzimních stavebních úprav v zátopě nádrže, které v současnosti již probíhají. Dodávka vody pro obyvatelstvo i průmysl je zajištěna pro celé zimní období i následující měsíce.
15.11.2024
Katastrofální povodeň v září 2024 zanechala obrovské škody na vodohospodářském majetku a výrazně poškodila koryta vodních toků. Ihned po povodni státní podnik Povodí Odry zahájil zabezpečovací práce na nejvíce poničených místech. Aktuálně vláda České republiky prodloužila stav nebezpečí pro správní obvody města Bruntál, Krnov, Opava, Ostrava a Bohumín na žádost hejtmana až do 13. 12. 2024. Stav nebezpečí umožnuje rychleji likvidovat povodňové škody.
30.10.2024
V září letošního roku bylo území, které spravuje státní podnik Povodí Odry postiženo regionální katastrofální povodní. Povodňovými vlnami byly zasaženy všechny významné vodní toky a v různé míře došlo k poškození vodních děl na nich vybudovaných. Škody na vodních tocích a vodních dílech byly vyčísleny po jejich rekognoskaci na téměř 6,1 mld. Kč. Na celém území v rámci stavu nebezpečí probíhají práce těžké techniky přímo v tocích. Jsou prováděny opravy rozplavených hrází, odstraňování zátarasů, sanují se nátrže, modelují se štěrkové nánosy a na dolní Odře pod soutokem s Ostravicí se těží štěrky. Současně se likvidují spadlé a poškozené stromy a provádí se úklid kolem řek. Připravují se projekty na obnovu vodních děl.
25.10.2024
Mimořádná povodeň 09/2024 významně překročila stoletý průtok, což byl návrhový průtok pro pravobřežní ochranné hráze kolem Odry v Ostravě, a tak docházelo k jejich přelévání a neodvratně k jejich postupnému rozplavení. Jednalo se o neodvratitelný přírodní jev a o vyšší moc, která je zvláštní právní skutečností, a proto došlo k zaplavení a vyřazení z provozu Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě - Přívoze (ÚČOV). Po dobu odstávky ÚČOV, která je nyní předpokládána na dobu do jara 2025, jsou odpadní vody vypouštěny přímo do vodního toku Černý příkop, který ústí do Odry nad Ostravicí, a proto je nutné udržet stálý průtok kolem 11 m3/s v hraničním profilu Odra - Bohumín. Nalepšený průtok bude zmírňovat negativní vliv přímého vypouštění odpadních vod do Odry. Údolní nádrže státního podniku Povodí Odry zásobují vodou jak průmyslové subjekty Moravskoslezského kraje, tak zejména z vodárenských nádrží dodávají surovou povrchovou vodu pro výrobu pitné vody pro více než 1 milión obyvatel regionu. Tyto účely zůstávají prioritou a nebudou ohroženy.
09.10.2024
Rozhodnutí Vlády ČR v roce 2008 o protipovodňové ochraně na horním toku řeky Opavy předcházela skoro stovka odborných studií, výpočtů expertů a prověření všech možných variant. V roce 2012 obdržel projekt kladné stanovisko posouzení záměru „Nádrže Nové Heřminovy, úprav Opavy a související opatření“, na životní prostředí, tzv. EIA. EIA nepozbyla nikdy platnosti a byla Ministerstvem životního prostředí v letošním roce prodloužena. Byly zhotoveny dílčí stavební objekty, jejichž funkce není podmíněna vodní nádrží Nové Heřminovy. Ekologická sdružení významným způsobem společně s bývalým vedením obce Nové Heřminovy zdržela celý proces přípravy. V co nejkratší době bude podepsáno třístranné memorandum mezi městem Krnov, Ministerstvem zemědělství ČR a Povodím Odry, kde bude upřesněn další postup prací v Krnově.
07.10.2024
Ničivá povodeň v Jeseníkách byla na některých místech odhadnuta na tisíciletou vodu. Proti takové síle není žádná ochrana a obrana. Zcela devastujícím způsobem zasáhla oblast řeky Bělé, Staříče a Vidnávky, kde byl prakticky zničen veškerý vodohospodářský majetek, který je odhadován v řádech stovek miliónů korun. Dobrou zprávou je, že všechny nově vybudované suché nádrže státního podniku Povodí Odry fungovaly bez problémů a pomohly transformovat extrémní povodňovou vlnu a zmírnit povodňové škody. Tou nejvýznamnější je suchá nádrž Jelení na Kobylím potoku nad Karlovicemi, ale i tři suché nádrže nad Lichnovem v povodí Čižiny, dále Loděnice na Lipince u Holasovic a suchá nádrž Choltický v Cholticích.
25.09.2024
Za 4 dny od čtvrtku 12. září do neděle 15. září vypadly na povodí Odry extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny, které se odhadem pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami. Tomuto přívalu velkých vod nemohly říční hráze odolat.
24.09.2024
Prohlídky na Beskydské straně povodí Odry byly provedeny a nyní probíhají zabezpečovací práce. Technici z Povodí Odry v současnosti procházejí povodí řek Opavy a Opavice. Do Jeseníků se dostanou během příštího týdne, neboť některá místa jsou stále nedostupná. Všechna dostupná technika je v terénu, z okolních podniků povodí vysílají na pomoc bagry.
23.09.2024
Letošní katastrofální povodeň je odhadována na sto až tisíciletou vodu. Bez včasného a správného řízení Vodohospodářské soustavy povodí Odry by došlo k zasažení vodou mnohem většího počtu měst a obcí také na beskydské straně povodí. Pod vodou by se tak ocitla města Frýdek-Místek nebo Ostrava. Velké nádrže fungovaly bezvadně, jsou bezpečné a po celou dobu zásobují obyvatelstvo i průmysl vodou.
20.09.2024
Vodohospodáři provádí prohlídky vodních toků a vodních děl, zjišťují rozsah a výši povodňových škod a v místech, kde je to možné zahájili zabezpečovací práce ve spolupráci s jednotlivými obcemi. Snahou je, pokud možno, vrátit tok v intravilánech obcí do trasy původních koryt před povodní.
20.09.2024
Kaskáda nádrží Slezská Harta a Kružberk po celou dobu trvající povodně až dosud zadržovala veškeré přítoky a pod přehradou Kružberk byl odtok 1,5 m3/s. V řece Moravici pod kaskádou do zaústění řeky Opavy v městě Opava tekla jen voda z vydatných srážek. Dnes v ranních hodinách bude zahájeno snižování hladiny vody v nádrži Kružberk. Nebude dosažen žádný povodňový stupeň a voda se udrží v korytě. Lidem nebezpečí nehrozí.
18.09.2024
Za 4 dny od čtvrtku 12. září do neděle 15. září vypadly na povodí Odry extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny, které se odhadem pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami.
16.09.2024
V současné době jsou již vybudována technická a přírodě blízká opatření v povodí horní Opavy. Zásadní prvek efektivního dosažení potřebné povodňové ochrany tohoto území, což je vodní nádrž k akumulaci povodňových průtoků Nové Heřminovy, však stále chybí. Jasně se ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí přispívají ke zmírnění malých povodní, ale na zvládání extrémních povodňových situací nemají prakticky vliv.
15.09.2024
Podle meteorologické předpovědi ČHMÚ z matematického modelu ALADIN z 18. hodiny dne 15. září 2024 se v následujících 2 dnech neočekávají další vydatné srážky, dochází k ustávání srážek, pro Jeseníky se předpovídá úhrn do 40 mm, ve zbývající části povodí pak do 20 mm.
15.09.2024
Podle meteorologické předpovědi ČHMÚ z matematického modelu ALADIN z 6. hodiny ranní dne 15. září 2024 se v následujících 2 dnech neočekávají další vydatné srážky, dochází k ustávání srážek, pro Jeseníky se předpovídá úhrn do 40 mm, ve zbývající části povodí pak do 20 mm. Od pátku 13. září extrémně prší v oblasti Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor a v jejích severních podhůří, v oblastech Poodří, Opavska a Ostravsko-Karvinské pánve. V noci na neděli 15. září se proti předchozí predikci extrémní srážky přesunuly na návětrné svahy Beskyd. Maximální srážky byly za posledních 24 hodin naměřeny na Pomezí (274 mm), v Bělé pod Pradědem (242 mm), v Ramzové (242 mm), v Heřmanovicích (241 mm), na Lysé hoře (240 mm) a také na území Ostravska, Karvinska a Bohumínska vypadly významné jednodenní srážkové úhrny kolem 130 mm. Od začátku povodně již srážkové úhrny přesáhly na Jesenicku místy významně 500 mm (Pomezí 522 mm, Rejvíz 500 mm), v Ostravsko-Karvinské pánvi a v Beskydech se pohybují okolo 300 mm srážek. Celé povodí Odry je stoprocentně nasyceno a dochází k okamžitému povrchovému odtoku. K výraznému vzestupu hladin na vodních tocích v současné době dochází pouze na tocích v povodí Ostravice a Olše.
15.09.2024
U nádrží je volný objem ve výši cca 60 mil. m3 a probíhá tlumení velkých vod. Odtok z nich je významně transformován a pohybuje se pouze od 0,1 do 6 m3/s mimo Olešnou. Přehrady neustále významně tlumí velké vody a jsou bezpečné.
14.09.2024
Podle meteorologické předpovědi ČHMÚ z matematického modelu ALADIN z 18. hodiny večerní dne 14. září 2024 se v následujících 2 dnech očekávají nadále vydatné srážky, které pro oblasti Poodří, Opavské pahorkatiny a Ostravské pánve mohou činit až 100 mm srážek, pro Jeseníky 200 mm a pro Beskydy 100 mm. Od pátku 13. září extrémně prší v oblasti Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor a v jejich severních podhůří, v oblastech Poodří, Opavska a Ostravsko-Karvinské pánve. Maximální srážky přitom byly za posledních 24 hodin naměřeny na Rejvízu (220 mm), ve Zlatých Horách (210 mm), v Dětmarovicích (195 mm) a ve Slezské Ostravě (190 mm). Od začátku povodně srážkové úhrny již přesáhly na Jesenicku 300 mm (Rejvíz 350 mm), v Ostravsko-Karvinské pánvi se pohybují okolo 220 mm, ale i v Beskydech okolo 190 mm srážek. Celé povodí Odry je již stoprocentně nasyceno a dochází k okamžitému povrchovému odtoku a dalším prudkým vzestupům hladin vodních toků, které budou pokračovat.
14.09.2024
Týdenní úhrn srážek je nejvyšší v povodí okrajových přítoků Odry, které odvodňují severní svahy Rychlebských hor a Jeseníků (vodní toky v okresech Jeseník a Bruntál) cca od 150 do 260 mm. Nejvyšší týdenní srážkový úhrn – Biskupská kupa 260 mm (rozvodnice Zlatý potok a Osoblaha) a Rejvíz 250 mm. Ale nečekaně vysoký je i úhrn v Ostravsko-karvinské pánvi od 130 do 160 mm. Jinde do 100mm a nejméně Beskydy od 30 do 100 mm.
13.09.2024
Na základě doposud spadlých srážek a předpokládané prognózy další srážkové činnosti v období od pátku 13. do pondělí 16. září 2024 byla vytvořena tato informace o stavu a prognóze průtoků v povodí Odry. Podle meteorologické předpovědi ČHMÚ z matematického modelu ALADIN z 6. hodiny ranní dne 13. září 2024 a střednědobé prognózy ECMWF s 25 % pravděpodobností dostoupení se v následujících 4 dnech očekávají srážky, které pro oblasti Poodří, Opavské pahorkatiny a Ostravské pánve mohou činit až 160 mm srážek, pro Jeseníky 270 mm a pro jejich severní návětrné svahy až 360 mm a pro Beskydy až 140 mm.
12.09.2024
Na základě předpokládané prognózy srážkové činnosti v období od čtvrtku 12. do pondělí 16. září 2024 byla vytvořena tato informace o stavu a prognóze průtoků v povodí Odry.
Na základě upřesněné meteorologické předpovědi ČHMÚ z matematického modelu ALADIN z 6. hodiny ranní dne 12. září 2024 a střednědobé prognózy ECMWF s 25 % pravděpodobností dostoupení se v následujících 5 dnech očekávají srážky, které pro oblasti Poodří, Opavské pahorkatiny a Ostravské pánve mohou činit až 190 mm srážek, pro Jeseníky až 300 mm a pro Beskydy až 200 mm. Aktuální průtoky vody ve vodních tocích zájmového povodí Odry se pohybují v širokém rozpětí od 30 denních (v důsledku předpouštění vody z významných vodních nádrží) až po 364 denní vody na drobných vodních tocích. Závěrovým profilem řeky Odry v Bohumíně nyní protéká cca 21,7 m3.s-1 vody, což zhruba odpovídá 210 denní vodě.
15.08.2024
Vysoké teploty a lokální srážky bouřkového charakteru ovlivňují celé území povodí Odry. V současnosti se průtoky v tocích pohybují většinou na úrovni 364 až 270 denních vod, na tocích s menším povodím i nižší, což je pro toto období obvyklé. Dobrou zprávou je, že vodní nádrže mají vysoký stupeň naplnění.
15.07.2024
Srážky bouřkového charakteru jsou velice obtížně předvídatelné, prakticky se jedná o nahodilý výskyt. Možnosti přípravy na tyto extrémní hydrologické jevy jsou proto omezené. Převážně se tato problematika dotýká drobných vodních toků. Tlumící efekt mají malé vodní nádrže, postupné obnovování kapacity drobných vodních toků, odstraňování odtokových závad a budování protipovodňových opatření.
19.06.2024
Vodní nádrže na území povodí Odry mají v současnosti své zásobní prostory naplněny. Jejich retenční prostory jsou prázdné a připravené zachytit případné povodňové průtoky. Díky správné manipulaci jsou tedy v současnosti jednotlivé nádrže schopny čelit oběma extrémům – povodním i suchu.
04.06.2024
Hydrologická situace se postupně zlepšuje. Srážky ustávají a pohybují se na části levostranných a okrajových přítocích Odry do 2 mm od 7 hodin, na pravostranných přítocích do 10 mm a pouze ve střední části povodí Olše (od Jablunkova po Český Těšín) pak i vyšší (nejvíce opět Javorový 25,9 mm). Snížené úhrny srážek a menší velikost zasaženého území má dopad i na pokles průtoků ve vodních tocích.
04.06.2024
Za posledních 24 hodin spadly v oblasti úzkého pásu návětrných svahů Beskyd srážkové úhrny od 90 do 150 mm, přičemž tyto srážky vypadly hlavně během večera a noci. Dle předpovědi by srážky měly během dnešního dopoledne ustávat. Na ostatní části povodí byly srážky cca 50 mm. Z důvodu uvedených srážek došlo na vodních tocích k dosažení II. SPA na řece Olši v Českém Těšíně Balinách a na dalších 10 profilech máme I. SPA.
18.04.2024
Vodohospodáři apelují na občany, aby vodní díla využívali vždy za nízkých průtoků, při dobrých teplotních podmínkách vody v řekách, při nízké rychlosti proudící vody, nejlépe za přítomnosti dalších osob. Současně dodržovali zdravotnické zásady a při vstupu do větší hloubky se osmělili.
09.04.2024
Český rybářský svaz Územní výbor pro Severní Moravu a Slezsko spolu se státním podnikem Povodí Odry pořádá každoročně jarní úklid břehů největší a zároveň nejmladší přehrady v našem kraji - Slezské Harty. Díky firmě SMOLO, která sponzorsky poskytla pytle na odpad, velkoobjemové kontejnery a i likvidaci odpadu, se v sobotu 6. 4. 2024 parta 46-ti dobrovolníku mohla pustit do díla. Sraz hlavní skupiny byl v 9 hod. na parkovišti u tělesa hráze. Vzácným účastníkem akce byl nový hejtman MSK Ing. Josef Bělica, který je rybářem a Harta je jeho srdcovou záležitostí. V létě zde chodí tábořit s rodinou. Osobně se zapojil a velice se podivil nad tím, co vše jsou lidé schopní v přírodě zanechat. Pneumatiky, sutiny stavebního materiálu, našla se i kapotáž starého motocyklu, PET obaly, sklo a moře polystyrénu... Překvapením bylo působení bobra. Důkazem byly specificky ohlodané stromy.
03.04.2024
Vodohospodáři apelují na občany, aby vodní díla využívali vždy za nízkých průtoků, při dobrých teplotních podmínkách vody v řekách, při nízké rychlosti proudící vody, nejlépe za přítomnosti dalších osob. Současně dodržovali zdravotnické zásady a při vstupu do větší hloubky se osmělili.
25.03.2024
V sobotu 23. března navštívilo přehrady Slezskou Hartu, Kružberk, Morávku a Šance celkem 5 170 návštěvníků. Současně v Ostravě na správě státního podniku přišlo na vodohospodářský dispečink a do vodohospodářských laboratoří kolem stovky lidí. Tradičně je velký zájem o vodní dílo Šance, které letos přivítalo 1 270 osob. Největší zájem byl však o Slezskou Hartu a Kružberk na řece Moravici, které si prohlédlo celkem 3200 osob. Někteří současně navštívili rybné hospodářství Povodí Odry pod hrází Kružberka a zakoupili si čerstvou rybu přímo u sádek. Nejvíce se prodával kružberský pstruh. Po dvou letech, kdy probíhala rekonstrukce, byla opět zpřístupněná také přehrada Morávka.
21.03.2024
Voda je jedním ze základních kamenů života. Když má lidská společnost vody nedostatek, vznikají války. Region dílčího povodí Horní Odry má vody dostatek, pečujme tedy o toto vodní bohatství a těšme se z tohoto veřejného blaha,“ říká generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.
13.03.2024
Hydrologická situace je na začátku jara z pohledu vodohospodářů v povodí Odry velice dobrá. Průtoky v tocích se pohybují od 270 do 30 denních vod, což jsou průtoky průměrné až zvýšené, ale pro toto období normální. Všechny vodní nádrže mají své zásobní prostory téměř plné, retenční prostory, které slouží pro zachycení povodní, jsou připravené reagovat na případné větší úhrny srážek. Současně mají nádrže dostatek vody pro zásobování obyvatel i průmyslu pro případ déle trvajícího sucha během léta.
04.03.2024
Soutěž s názvem „VYUŽITÍ VODY PRO MÍR“, je určena pro všechny žáky základních škol a nižších tříd víceletých gymnázií a pro žáky škol se speciálně vzdělávacími potřebami.
Soutěž by měla přispět k uvědomění si významu a důležitosti sladké vody, její hodnoty a k zamyšlení se nad problémem nedostatku vody a jak je tedy důležité chránit tento nenahraditelný zdroj, který je zásadní pro život celé planety.
Cílem je, aby děti pochopily, že voda je obnovitelný, a přitom omezený přírodní zdroj, se kterým je důležité šetrně hospodařit.
Věříme, že Vás problematika VODY zaujme, vaše škola se připojí a jednotliví žáci budou moci soutěžit o hodnotné ceny. Informace jsou k dispozici na webu Ministerstva zemědělství:
27.02.2024
U příležitosti Světového den vody vodohospodáři z Povodí Odry opět zpřístupní veřejnosti přehrady Slezská Harta, Kružberk, Šance a nově po rekonstrukci nádrž Morávka. V rámci Dne otevřených dveří bude možné v sobotu 23. března 2024 od 9:00 do 15:00 (poslední vstup 14:30) kromě uvedených vodních děl navštívit také vodohospodářský dispečink a vodohospodářské laboratoře státního podniku Povodí Odry v Ostravě na ulici Varenská č.49. Rezervace pro zájemce není nutná.
30.01.2024
V roce 2024 vodohospodáři plánují investiční akce ve výši cca 439 mil. Kč, z toho 238 mil. Kč z vlastních zdrojů a zbytek z dotací Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a ze spolupráce s OKD a.s. Jedná se o stavby protipovodňové ochrany, revitalizační stavební projekty, odstraňování důlních škod i škod povodňových. Hlavními stavbami jsou ochranné hráze Bohumín – Pudlov nebo modernizace nádrže Baška. Současně se intenzivně věnují přípravě protipovodňových opatření na řece Opavě včetně nádrže Nové Heřminovy.
25.01.2024
Vodní dílo Morávka na řece Morávce je po rozsáhlé rekonstrukci plně funkční, což vyplývá z vydaného kolaudačního rozhodnutí. V současnosti je ale stále nádrž v režimu mimořádné manipulace, která spočívá v řízené zvýšené hladině nádrže. Rekonstrukce byla zahájena koncem roku 2021 a ukončena v prosinci 2023 s celkovými náklady ve výši cca 150 mil. Kč, přičemž zhruba 70% bylo hrazeno z dotace Ministerstva zemědělství.
03.01.2024
Od nového roku vypadly na území povodí Odry srážky v úhrnu od 5 do 40mm. Nejvíce jich spadlo v Jeseníkách na Rýmařovsku, což je nad kaskádou nádrží Slezská Harta a Kružberk na řece Moravici a v Moravskoslezských Beskydech v prostoru nádrží Šance a Morávka, kde úhrn překročil 20mm. Průtoky v tocích jsou na celém území povodí Odry zvýšené. Obecně občanům žijících v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasovým aktivitám na řekách, které mohou být nebezpečné.